• Bize Ulaşın
  • ESENLER, İSTANBUL

Fare

FARE İLAÇLAMA


Fareler, insanlardan sonra zeka ve üstün duyuları ile en başarılı şekilde her türlü ortama uyum sağlayan memelilerdir. Farelerin koku alma duyuları çok güçlü olduğu için gıdaları rahatça bulur ve engel tanımadan her yere ulaşırlar. 
Fareler çok hızlı çoğalır, dişileri yılda 7 kez ve her seferinde 9-12 yavru yaparlar. Çok güçlü dişlere ve uzun bir kuyruğa sahip olduklarından her şeyi rahatlıkla kemirebilirler. Elastik yapılarından dolayı her yere rahatlıkla girip çıkabilir. Farelerin ayak yapısı tırmanmak için elverişlidir. 

Fareler yüzyıllardır, insanlarla iç içe yaşamakta ve insanların, özellikle de kadınların kâbusu olmaya devam etmektedirler. Farelerin birçok türü olmasına rağmen genel olarak hepsinin yapısı aynıdır. Temel olarak Fındık Faresi ve Lağım Faresi olarak sınıflandırılır. 

Lağım Faresi:

Lağım faresi yapı olarak çok büyük bir fare türüdür. En tehlikeli fare türlerinden biridir. Fare türleri içinde en iri olan fareler lağım fareleridir. 
Lağım fareleri yaşam alanı olarak pis suların akıntılarını, kanalizasyonları ve lağım kanallarını tercih ederler. İnsanların yaşadığı alanlara yaşamak için değil beslenmek için gelirler. Evlerin bodrum ve zemin katlarına ve çatı, teras gibi kısımlarına yerleşerek orada yaşarlar. Lağım fareleri en çok kanalizasyonda barınırlar.

Fındık Faresi:

Halk arasında ‘’ev faresi’’ olarak da bilinir. Fare türleri içinde en küçük olanıdır. fare çeşididir. Güçlü tırnakları ile düz duvarlara rahatlıkla tutunabilir ve istediği yüksekliğe tırmanabilirler. Güçlü dişleri ile tahta, odun, mobilya, taş ve hatta mermer gibi en sert maddeleri bile kemirebilirler. 
 

Sağlığımıza Zararları

Fareler maddi kayıpların yanı sıra tehlikeli hastalıklar taşıyarak insanlara bulaştırırlar. Lağım fareleri, uyumakta olan insanların  ağız, burun, kulak veya parmaklarını kemirerek yeme özelliği taşıdıkları için en tehlikeli fare türüdür.
Kirli yerlerde yaşayan, gezen ve pis yiyecekler ile beslenen canlılar olmalarından dolayı üzerlerinde birçok mikrobu barındırırlar. Kullandığımız besinlerin üzerine dışkı ve salyalarını bırakarak hastalıklara neden olurlar. İnsanları ısırarak hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklardan bazıları Tifüs, veba, verem, kuduz, humma, bağırsak hastalıkları ve çeşitli alerjik hastalıklardır.
Evinizdeki fareleri kesin bir şekilde yok etmek istiyorsanız, Sağlık Bakanlığı onaylı kalite belgelerine sahip TEC 10’a başvurabilirsiniz. Size uygun günde ve zaman diliminde ilaçlama için bizimle irtibata geçebilirsiniz. .

“İşimiz evinizi ve sizleri her türlü haşereden korumak.”